Tunus hükümeti: Devlet liderine yönelik vefat tehditleri var

Tunus İçişleri Bakanlığı, Devlet Lideri Kays Said’e yönelik tehditler olduğunu, ayrıyeten bir sinagog yakınlarındaki terör saldırısının engellendiğini duyurdu.

Tunus İçişleri Bakanlığı, Devlet Lideri Kays Said’e yönelik vefat tehditleri olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada, elde edilen istihbarata nazaran devlet liderinin hayatına yönelik tehditler bulunduğu belirtildi. Ayrıyeten bir sinagog yakınlarındaki terör saldırısının da engellendiği kaydedildi.

Bakanlık sözcüsü, ülke dışından da dayanak alan hücum planlarının “Tunus’ta kamu güvenliğine ziyan verme” maksadı taşıdığını söz etti. Sözcü, hücum planlarıyla irtibatlı olarak iki polisi yaralayan bir saldırganın gözaltına alındığını aktardı.

HÜKÜMETE REAKSİYON BÜYÜYOR

Uzun müddettir siyasi kriz yaşayan Tunus’ta, geçen yaz birçok yetkiyi ele alan Devlet Lideri Kays Said muhalefet tarafından darbe yapmakla suçlanıyor. Hükümetin hazırladığı yeni anayasa için gelecek ay düzenlenecek referandum öncesinde de tansiyon giderek yükseliyor.

Arap Baharı hareketlerinin çıkış yeri olan ülkede son haftalarda neredeyse tüm siyasi partiler ve sendikalar, hükümete karşı sokağa dökülerek aksiyonlar düzenledi. Said ise attığı adımların ülkeyi siyasi ve ekonomik krizden çıkarmak için gerekli olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.