Türk otomotiv sanayi ‘Automechanika’da 70 ülke ile buluştu

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB), tedarik endüstrinde faaliyet gösteren 63 ihracatçı firmaya öncülük ederek 13-17 Eylül tarihleri ortasında Frankfurt’ta düzenlenen Avrupa’nın en büyük otomotiv tedarik sanayisi fuarına ulusal iştirak sağladı.

OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, OİB İdare Konseyi Lider Yardımcısı Orhan Sabuncu ve OİB Kontrol Konseyi Üyesi Ömer Burhanoğlu’nun katıldığı fuarda, Türk otomotiv firmaları Almanya başta olmak üzere 70 ülkeden gelen otomotiv firması temsilcileri ile ikili görüşme fırsatı elde etti.

Fuarda, OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik konut sahipliğinde OİB Türkiye Tanıtım standını Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer ile Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel de ziyaret etti.

Fuara yönelik değerlendirmelerde bulunan OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, ”Fuarda Türk otomotiv ihracatçılarımız, Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ve başka bölge ülkelerinin firmalarıyla ikili görüşme gerçekleştirme fırsatı yakaladı. Fuarda firmalar ortası ikili görüşmelerin Avrupa’nın en büyük motorlu araçlar pazarına mesken sahipliği yapan Almanya’ya yönelik amaçlarımıza ulaşmaya katkı sunduğuna ve genel otomotiv ihracatımızı artırma noktasında kıymetli kazanımlar sağladığına inanıyoruz. Automechanika Frankfurt, ayrıyeten Almanya ve öteki ülkeler için de Türkiye pazarı başta olmak üzere Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine ulaşmak için kıymetli bir fırsat yaratıyor” diye konuştu.

İHRACATTA BİRİNCİ SIRADA

Automechanika Frankfurt Fuar’ına mesken sahipliği yapan Almanya, Türkiye otomotiv kesiminin uzun yıllardır en büyük ihracat pazarı olma pozisyonunu sürdürüyor.

Almanya, ocak-ağustos devrinde yüzde 4 artarak 19 milyar 576 milyon dolar olarak gerçekleşen otomotiv sanayisinin ihracatından yüzde 14.5 hisse alarak birinci sırada yer aldı.

Aynı periyotta Türk otomotiv sanayisinin Almanya’ya ihracatı yüzde 3 artışla 2 milyar 829 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında Türkiye’nin Almanya’ya otomotiv ihracatı yüzde 4 artışla 323 milyon dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.