Türkiye’den Arap Ligi kararlarına reaksiyon

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi Dışişleri Bakanları Kurulunun 158. toplantısındaki Türkiye’ye yönelik karar ve açıklamalara ait, “Bu karar ve açıklamaları tümüyle reddediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bakanlık, kurulun dün düzenlenen 158. toplantısında Türkiye’ye yönelik karar ve tabirlere ait yazılı açıklama yaptı.

Türkiye aleyhine sözlere reaksiyon gösterilen açıklamada, “Arap Ligi Dışişleri Bakanları Kurulunun 6 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen 158. toplantısı, bir defa daha ülkemize yönelik mesnetsiz savlar içeren karar ve açıklamalara sahne olmuştur. Bu karar ve açıklamaları tümüyle reddediyoruz.” denildi.

Kararların, “Dar görüşlü ve kısa vadeli kimi münferit çıkarların etkisi altında” alındığına vurgu yapılan açıklamada, “Bu kararlar Arap Ligi’ni, bölgesel sıkıntıların tahliline somut, yapan ve sürdürülebilir katkı sağlama imkanından yoksun bırakmaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, önyargılı yaklaşımlara karşın Türkiye’nin, ulusal güvenliğine ve çıkarlarına yönelik terör tehditleriyle uğraşa, milletlerarası hukukun unsur ve normları çerçevesinde devam edeceğinin de altı çizildi.

Türkiye’nin ayrılıkçı terörizme karşı yürüttüğü gayretin bölge ülkelerinin egemenlik, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması bakımından da kritik değer taşıdığı belirtilen açıklamada, “Türkiye, bölgede istikrar ve refahın tesisini ortak amaç olarak benimseyen tüm Arap Ligi üyesi ülkelerle çalışmaya hazır olduğunu bu vesileyle bir kere daha yinelemektedir.” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.