Uzmanından suda serinlemek isteyenlere teklifler

Türkiye’nin en sıcak vilayetleri ortasında yer alan Şanlıurfa’da vatandaşlar serinlemek için Atatürk Baraj Gölü ile sulama emelli yapılan kanalları tercih ediyor. Bu yolla serinlemek isteyenlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, gölet ve kanallarda su sıcaklığının düşük olması sebebiyle kaslarda gerilme yaşanması ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olmasının boğulma riskini artırdığını söyledi.

Özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte serinlemek hedefiyle tatlı suda yüzenlerin sayısının arttığını söyleyen Harran Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, “Bundan ötürü göletler kanaletler ve baraj göletlerini kullanan vatandaşlarımız var. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, tatlı suyun tuzlu suya nazaran kaldırma kuvvetinde önemli bir azlık konusu var. Yani deniz suyu tuzlu olduğu için kaldırma kuvveti fazla. Genelde şöyle bir alışkanlığımız var, ben denizde güzel yüzüyorum. Orada suyun üstünde rahatlıkla kalabiliyorum. Tatlı suda da bunları rahatlıkla yapabilirim formunda lakin tuzlu suyun kaldırma kuvvetindeki fazlalığı bilmemiz lazım. Yani tatlı su daha az bir kaldırma kuvvetine sahip. Yeniden bir öteki karşılaştırma konusu havuzlar ‘hocam ben tatlı suda yüzüyorum havuzda çok uygunum. Baraj göllerinde göletlerinde bu yüzmede rastgele bir sorun olmaması lazım’ diye bir görüş var. Meğer bildiğiniz üzere havuzlar çoklukla insan uzunluklarına sonlarına yakın bir biçimde ayarlanıyor. 140- 150 santimetre 170 santimetre civarında, yüzme havuzlarımız ve yerleri bunun için uygun. Yani şahıslar batsa da kendini tekrar suyun üstüne çıkarabiliyor fakat göllerin göletlerin yerleri çamurla dolu ve bu nedenlerden ötürü yüzme sırasında kaldırma kuvveti azken ve yavaş yavaş aşağı hakikat batarken ayaklarının çamura batması kelam konusu” tabirlerini kullandı.

PANİK VE KASILMA BOĞULMALARIN ESAS NEDENİ

Tatlı ve soğuk suda hem kaldırma kuvvetinin az olduğunu hem de kaslarda gerilmelerin ağır bir halde yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, “Yine panik sırasında önemli bir kas yorgunluğu başlıyor. Yani suyun üstünde kalamayınca daha fazla kas kullanmaya başlıyor. Suyun biraz daha altına indiğimizde bilindiği üzere baraj göletlerin beslenmesi en fazla etraftaki karların erimesiyle oluyor. Yani kar suları, soğuk sular bu nedenle de suyun yüzey kısmı güneş gücüyle birlikte kısmen ısınsa da derin kısımları daha soğuk, daha serin, bu da kaslarda süreksiz diye bildiğimiz spazm kasılmaya, bilhassa panik hareketlenmelerde olağandışı durumlara neden oluyor. Bireyler suyun kaldırma kuvveti az olduğu için suyun üzerinde kalmayı başarmadıkları vakit süratli bir panik yaşıyor. Süratli bir çırpınma başlıyor ve yavaş yavaş suyun altına batmaya başlıyor. Hem soğuk suyla müsabaka hem kaslardaki ani yorgunluk, bu boğulmalarda temel sebeplerden bir tanesi. Onun için esasen baraj göllerinde, göletlerde, etrafında yüzmek için uygun olmadığını, yüzmenin yasak olduğunu bildiren ihtar levhaları var” dedi.

KANALLAR VE GÖLETLER YÜZMEK İÇİN UYGUN YERLER DEĞİL

Şanlıurfa’da vatandaşların sulama kanallarını tercih ettiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, “Yine bölgemizde, kentimizde karşılaştığımız bir başka sorun ziraî sulama kanallarındaki yüzmeler. Maalesef bunlar yüzmek için uygun alanlar değil. İsmi üzerinde ziraî sulama kanaları, kamu kurumları. Buralarda yüzmeye uygun olmadığına dair her vakit ihtar levhaları var. Bilhassa kenar kısımları çıkmak için, tırmanmak için uygun değil. Suyun kendisi de hem kaldırma kuvveti hem de soğuk sebebiyle yosunlaşma daha fazla. Tüm bunların tesiriyle baktığımızda tatlı suda kişinin çok daha profesyonel bir formda yüzme biliyor olması lazım, ki serinleme ve spor yapmaya uygun bir alan değil, onu da tekrarlayalım. Bilhassa belirlenmiş alanların dışında yüzmeyi önermiyoruz. Yüzmek için ayrılan alanlar olsa bile burada suyun kaldırma kuvveti fazla olduğunu, tabanın daha soğuk olduğunu, suyun alt kısmının ve su yerinde kısmen çamurlu olduğunu bilmemiz ve buna nazaran önlem almamız lazım. Bu nedenle vatandaşlarımızın profesyonel cankurtaranların olmadığı alanlarda soğuk suya, göletlere, kanalara, barajlara girmelerini önermiyoruz. Buraların yüzmek için uygun olmadığını belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.