Uzmanların Alerjilerden Korunmak İçin “Herkesin Yemesi Gerek” Dediği 6 Süper Gıda

Alerjilerin yükseldiği o döneme geldik. Dışarı çıkınca polenlerden kaçacak yer arayanlar için alerjen etkenleri azaltabilecek ve vücudunuza güç verecek besinlerin tam listesini hazırladık. Gelin hangi besinler, alerji için etkiliymiş beraber öğrenelim.

Kaynak: https://nypost.com/2023/05/21/foods-t…

Yılın o dönemi geldi. Alerjilerin arttığı ve polenlerin etrafta uçuştuğu bu dönemde kaçacak yer arıyoruz.

Alerjenlerden korunmak için kullanabileceğiz ilaçlar ve alabileceğiniz önlemler olmakla beraber aynı zamanda bazı besinleri tüketmek de faydalı.

1. Brüksel gibi C vitamini içeren sebzeler.

Goodrx’te tıp editörü olan Katie E. Golden’a göre “C vitamini, birçok sebzede bulunur. Vücudun doğal enflamatuar tepkilerini düzenlemeye yardımcı olduğu gibi alerjilerin etkisi azaltmak için de önemlidir ”

Ayrıca Golden, ”Özellikle C vitamini içeriği yüksek sebzeler arasında kırmızı biber, brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzeler yer alıyor” diye ekliyor.

2. Isırgan otu yaprakları da alerjiler ile savaşmak için bir diğer etkili bitki. Ancak diyetinize dahil etmeden önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Kayıtlı bir diyetisyen ve beslenme uzmanı olan Jenna Volpe, ”Klinik çalışmalara göre alerjik riniti olan birçok kişiye doğal rahatlama sağlamak için çay, tentür veya kapsül şeklinde ısırgan otu yaprakları kullanılabilir.’ diyor.

Volpe, ısırgan otunun özellikle burun akıntısı veya aşırı mukus üretimi gibi alerjik rinit semptomları olan kişiler için etkili olduğunu söylüyor.

Icahn Tıp Fakültesi ise ısırgan otunun çiçeklerini tüketmemeniz için uyarıyor. Bu çiçeklerin tüketimi ile mide rahatsızlığı ve ishal gibi çeşitli yan etkilerin ortaya çıkartabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca düşük riski yaratabileceğinden dolayı hamile kadınların ısırgan otundan uzak durmaları gerektiğini ekliyorlar.

3. Portakal benzeri C vitamini içeren meyveler.

Bağışıklık sistemi için faydalı olan ve alerjilerle savaşmak için mükemmel olan portakal, mandalina benzeri C vitamini içeren meyvelerin de tüketilmesinin iyi olacağı biliniyor. Volpe, portakallara ek olarak, greyfurt gibi diğer turunçgillerin de tüketilmesini öneriyor.

4. Doğanın mucizesi olan bal.

Volpe’a göre düzenli bal tüketimi de bağışıklık sistemi için temel ihtiyaçlardan birisi. Balın birçok faydasının bulunduğunu belirten Volpe, alerjenler ile savaşmak için gerekli olan propolis’in balın içerisinde bolca bulunduğunu söylüyor.

5. Kuersetin açısından zengin yiyecekler.

Volpe, ‘Klinik araştırmalarda kersetin içeren besinlerin alerjik riniti olan kişiler için faydalı olduğunu ve bu nedenle düzenli olarak kırmızı soğan, kuşkonmaz ve kapari gibi kersetin bakımından zengin yiyecekleri yemenin de yardımcı olacağını’ ekliyor.

6. Kıvırcık lahana da listede yer alıyor.

Lahanalar, süper gıda olarak kabul edildiği için onları da beslenme düzeninize eklemenizde fayda var. Hiç bir besinin, alerjiler için kesin bir çözüm olamayacağını söyleyen Volpe, kıvırcık lahanaların alerjiye karşı etkili olabileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir