Vatandaşlık kazanan Rus oligarklar TBMM gündeminde: ‘Kaç Rus Türk vatandaşı oldu?’

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyunda sıkça gündem olan Türk vatandaşlığının 250-400 bin Amerikan doları ile konut alarak satıldığına yönelik tenkitleri TBMM gündemine taşıdı. Özel, Ukrayna savaşı sonrasında Rus oligarkların yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı argümanlarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına Ait Yönetmelikte 13 Mayıs’ta yapılan değişiklikle istisnai vatandaşlık verilmesi için satın alınması gerekene gayrimenkulün kıymetinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkartıldığını anımsatan Manisa Milletvekili Özgür Özel, lakin bu değişikliğin bir ay sonra, 13 Haziran’da yürürlüğe gireceğine işaret etti.

Özel, “Hal bu türlü olunca, 250 bin Amerikan doları ile konut alarak vatandaş olabileceklere iki ay ek mühlet tanınmıştır. Bu durum da tartışmalara neden olmuştur. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Mayıs günü düzenlediği basın toplantısında 25 bin 969 yabancı yatırımcının gerekli kriterleri sağlayarak vatandaşlık hakkı kazandığını açıklamıştır” dedi.

RUS OLİGARKLAR VE TÜRK VATANDAŞLIĞI

Ukrayna savaşı sonrasında AB ülekeleri ve ABD’nin yaptırım uygulayarak uçak-yat üzere taşıtlarına el koyduğu Rus oligarkların durumuna da önergede değinen Özel, “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde diğer ülkelerdeki yatırımları dondurulan ya da yatırımlarına el konulan Rus oligarkların bir kısmının Türkiye ile yakın ilgileri olduğu bilinmektedir. Rus oligarkların da bu gelişmelerin sonrasında yatırım yapmak için Türkiye’yi tercih ettiği ve bu yolla Türk vatandaşlığına hak kazandığı tezler arasındadır” dedi.

“TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANAN RUSYA FEDERASYONU VATANDAŞI SAYISI KAÇTIR?”

Özel, Oktay’dan şu soruların cevabını istedi:

  • Bu kapsamda konut edinimi yoluyla Türk vatandaşlığına hak kazanmak için gerekli 250 bin Amerikan dolarının 400 bin Amerikan dolarına çıkarılacağının açıklandığı 12 Nisan ile önergenin yanıtlandığı tarih ortasında konut edinimi yoluyla Türk vatandaşlığına hak kazanan kişi sayısı kaçtır?
  • Bu şahısların uyruklarına nazaran dağılımı nedir? Bugüne kadar yatırım marifetiyle vatandaşlık hakkı kazananların uyruklarına nazaran dağılımı nedir?
  • Konut edinimi yoluyla kaç kişi kaç konut alarak Türk vatandaşlığına hak kazanmıştır? Bu yolla sağlanan kaynak ne kadardır?
  • Öteki yollarla Türk vatandaşlığına hak kazananların vatandaş olmasıyla Türkiye’ye sağlanan kaynak ne kadardır?
  • Konut edinimi ya da diğer yollarla Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat 2022’den itibaren Türk vatandaşlığı hakkı kazanan Rusya Federasyonu vatandaşı sayısı kaçtır? Bu şahıslar hangi yollarla vatandaşlığa hak kazanmıştır?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.