Yargıtay’ın 10 Ekim Katliamı kararına reaksiyon: Kurallı salıverme kararları uygulanırsa failler yakında hür kalacak

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, 10 Ekim Ankara Katliamı davasına yapılan itirazları karara bağladı.

Sanıklar hakkındaki cezaların büyük kısmı onanırken, sanık Erman Ekici hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” hatasından verilen mahkumiyet kararı bozuldu. Yargıtay, Ekici’nin “Anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” hatasından da yargılanması ve hakkındaki evrakların birleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Katliamda üyeleri hayatını kaybeden ve yaralanan sendika, dernek ve partilerin itirazı, katliamdan mağdur olmadıkları argümanıyla reddedildi.

10 Ekim Katliamı Avukat Kurulu, Yargıtay’ın kararını açıklamasının akabinde toplumsal medya hesabı üzerinden kararı kıymetlendirdi.

Yargıtay’ın katliamı “İnsanlığa karşı suç” olarak göremediğini, katliamda devletin ve kamu vazifelilerinin sorumluluğuna ait taleplerin reddedildiğini söz eden avukatlar, “Taleplerimizin hepsinin reddine karar veren Yargıtay, sanık Erman Ekici tarafından, firari belgedeki yargılamasıyla birleştirilmesi gerektiğini tabir ederek kararı bozdu. Öteki sanıklar tarafından ise karar onandı” dedi ve şöyle devam etti:

“Şartlı salıverme kararları uygulanacak olursa #10EkimAnkaraKatliamı faillerinin bir kısmı çok yakında özgür kalacak! Bu dava, bizler bitti demeden bitmeyecek.”

‘NE YAPARSAK YAPALIM ADALETE AÇ OLMA HALİMİZ GEÇMİYOR’

Yargıtay’ın 10 Ekim Katliamı ana davasına ait kararının akabinde Gazete Duvar’a konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Lideri Mehtap Sakinci Coşgun, kovuşturma ve yargılama sürecinde eksikliklerin olduğunu ve buna dönük itirazlarını lisana getirdiklerini söyledi.

10 Ekim Katliamı hasebiyle değil, örgüt üyeliği kapsamında cezalandırılan isimlerin olduğunu ve bunların tehlike arz ettiğini söyleyen Coşgun şunları söyledi:

“Bu başından beri istenilen şeyin son basamağı. Bizi şaşırtmayan bir adaletsizlikle buluşmuş oluyoruz. Başından beri cezasızlık dediğimiz sürecin son tuğlasını Yargıtay’ın onamasıyla koymuş oluyorlar. Yargıtay hiçbir talebimizi kabul etmeyerek hukuksuzluğu tartışmaya da açacak. ‘Ankara Gar Katliamı kapsamında dahilleri yoktur, örgüt üyeleridir’ denilen sanıklar var. O sanıklar da çok tehlikeli ve faal rol oynayan isimler. Biz o isimlerin katliam kapsamında dahil oldukları gözetilerek cezalandırılmalarını istemiştik. Görünen o ki ne yaparsak yapalım adalete aç olma halimiz geçmiyor. Bizim adalet arayışımız, çırpınışlarımız devam edecek.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.