Yerli otomobil seri üretime geçerken çip korkusu başladı

Yerli otomobil seri üretime geçerken çip korkusu başladı

Türkiye’nin otomobili girişim kurulu olarak bilinen TOGG, bu aracın markası olacak. Kurulun CEO’su Gürcan Karakaş şu sıralar çarpışma testlerinin devam ettiğini açıkladı.

Testlerden sonra raporlar doğrultusunda araç optimize edilecek. Ancak araçla ilgili ciddi bir siber güvenlik problemi olduğu ifade ediliyor. Eğer bu sorun giderilmezse araçlar bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Araçların bataryaları ise yapım aşamasında.

Birçok otomobil markası çip krizi ile karşı karşıya. Dünyanın en büyük otomotiv devleri olan Toyota ve Tesla gibi markalar bile çip krizi nedeniyle bazı üretim sorunları yaşadı. Bu nedenle yerli otomobilin krizinden dolayı biraz daha gecikmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamalara bakıldığında 2022 yılının son aylarında bu araç için seri üretim süreci başlayacak. Böylece herkese yeni elektrikli araçların ulaştırılması için tüm çalışmalar bitirilmiş olacak. Ancak şarj istasyonları şu aralar önemli bir problem olacak gibi görünüyor.

Türkiye’de ne yazık ki şarj istasyonları yeterli düzeyde değil. Bu tür şarj istasyonlarını artırılması önemli. Aksi halde elektrikli otomobil üretmenin pek bir anlamı kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.