Yüzerken yaşanan kramplara dikkat

Denizde ya da havuzda yüzerken yaşanan kramplar hakkında açıklamada bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hatice Kübra Aşık, “Kramp kaslarda ağrılı, irade dışı spazm ile oluşan, kısa süren lakin birtakım vakitler 10 dakikaya kadar uzayabilen ve kol ve bacaklarda daha çok görülen kas kasılmasıdır. Yüzme esnasında ortaya çıkan kramplar, ani ve şiddetli ağrıya neden olarak panik hali yaşatır. Kramp öncesinde ağrı ve yorgunluk hissi olabilir. Bu durumda yüzmeye orta vermek gerekebilir” diye konuştu.

Aşık konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kaslar yorgun olduğunda ya da rastgele bir sebeple kaslara kâfi oksijen gitmediğinde, kas dokuda laktik asit birikir, bunun sonucu kas doku buna kasılarak karşılık verir. Magnezyum, kalsiyum üzere mineral eksikliğinde de hudut ucu ve kas liflerinin uyarılabilirliği arttığından kramp oluşabilir. Kramp girme nedeni ayrıyeten panik, endişe ya da gerekli kondisyona sahip olamama, fazla yorulma, uzun mühlet tıpkı durumda kalma, güneşte ısındıktan sonra soğuk suya girme nedeniyle oluşabilir.”

“KASI ESNETMEK, GERMEK VE MASAJ YAPMAK GEREKİR”

Krampların kısa sürdüğünü ama kimi vakitler 10 dakikaya kadar da uzayabileceğini söz eden Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşık, “Yüzme esnasında ortaya çıkan kramplar, ani ve şiddetli ağrıya neden olarak panik hali yaşatır. Kramp öncesinde ağrı ve yorgunluk hissi olabilir. Bu durumda yüzmeye orta vermek gerekebilir. Öncelikle sakin olmak ve aktiviteye devam etmemek gerekir. Panik yaşamadan kolları kullanarak su yüzeyinde kalmaya çalışın ve kıyıya çıkın. Kramplar çoklukla kendi kendine geçer.

Kramp girdiği takdirde kası esnetmek, germek ve masaj yapmak gerekir. Bunun yanında sıcak uygulamalar da yapılabilir. Tekrarlayan kramplarda yüzmeye orta vermek ve ilgili kas kümesini dinlendirmek gerekir. Ayrıyeten bol su tüketilmeli, magnezyum, kalsiyum ve potasyumdan varlıklı besinler; muz, narenciye, domates suyu, yeşil sebzeler, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği üzere yiyecekler tüketilmeli ayrıyeten bedende ödeme neden olacak fazla tuzlu besinlerden uzak durmalı” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.