Zarurî trafik sigortasında teminatlar yüzde 100 artırıldı

SEDDK, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zarurî Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Temelleri Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişikliklere açıklık getirdi. SEDDK’dan yapılan açıklamada, gerçekleşen düzenleme ile araç rayiç pahaları ve hasar maliyetlerinde yaşanan gelişmeler dikkate alınarak zarurî trafik sigortası taban teminat limitlerinin 2 katına çıkarıldığı belirtildi.

Zarurî trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen azami primlerde de revizyona gidildiği aktarılan açıklamada, “Yapılan yönetmelik değişikliği ile 1 Temmuz 2022’da itibaren uygulanmak üzere, mecburî trafik sigortaları kapsamında karşılanan maddi ziyanlar için geçerli araç başına uygulanan teminat limiti 50 bin TL’den 100 bin TL’ye, kaza başına uygulanan teminat limiti ise 100 bin TL’den 200 bin TL’ye yükseltildi.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yapılan teminat artışı ile birlikte, sıhhat sarfiyatları ile sakatlanma ve vefat teminat limitleri ise 500 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildi. Sigorta muhafazası 2 katına çıkarılarak trafik kazalarında ziyan gören hak sahiplerine daha geniş bir teminat sağlanacaktır. Sigorta teminat limitlerinin 2 katına çıkarılmasına bağlı olarak, sigorta şirketleri tarafından mecburî trafik sigortaları teminat kapsamı içerisinde ödenen hasarları karşılayacak seviyede primlerin tahsil edilmesine yönelik aktüeryal istikrarın oluşturulabilmesi ve nihayetinde mecburî trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen azami primlerde de revizyona gidildi.”

“İklim değişikliğine karşı gayret kapsamında kararlı adımlar atıyoruz”

Açıklamada, araçların mümkün olan en uygun teknolojiye ve en düşük karbondioksit emisyon bedellerine sahip olmaları gerektiği belirtildi.

Etraf ve sıhhatin korunmasının sürdürülebilirliğin ön planda olduğu ve çevresel tesirlerin dikkate alındığı bir ekonomik yapıya geçiş bakımından değer arz ettiği vurgulanan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Buradan hareketle, SEDDK olarak düşük yahut sıfır emisyonlu araçların mecburî trafik sigortası fiyatlaması basamağında müspet bir ayrışma yaparak bu araçların kullanımının prim indirimi yoluyla teşvik edilmesini hedefliyoruz. Bu maksatla yönetmelikle yapılan düzenleme ile araçların yakıt cinsine ve emisyon bedellerine nazaran indirim yahut artırım uygulama yetkisi yüzde 20’ye yükseltildi. Bahse ait teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından ise emisyon kıymetleri düşük olan birtakım araçlara prim indirimi uygulamasına başlanacaktır.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.