Gazze’ye yardım taşıyacak gemi İzmir’den yola çıkıyor

İsrail’in Gazze’deki katliamları devam ederken, Türkiye büyük bir trajedinin yaşandığı bölgedeki insani krizi dindirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’den Gazze’ye yardım götürecek kuru yük gemisiyle ilgili bilgi verdi.

Bakan Koca, “Gazze’ye yardım taşıyan gemi saat 23.00’te İzmir’den hareket edecek. Gemi yarın Mısır’ın el Ariş Limanı’na varacak. Bu süreçte Mısır’a giden ilk yük gemisi olacak. 8 sahra hastanesi bulunuyor içinde.” ifadelerini kullandı. Gemide ayrıca sahra hastanelerinin yanı sıra ilaç, tıbbi cihaz, 20 ambulans ve tıbbi sarf dahil yaklaşık 500 ton yardım ekipmanı bulunuyor.

İzmir Alsancak Limanı’na dün gece demirleyen kuru yük gemisine, görevlilerce tıbbi malzemeler ve ambulanslar yükleniyor. Gemi yükleme işleminin tamamlanmasının ardından yola çıkacak.

Öte yandan Bakan Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Dün akşam saatlerinde İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Sağlık Bakanı ve bir hekim olarak şiddetin hiç bir türünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin açıklanamaz olduğunu konusunda mutabıkız. Tedavisi yarım kalan kanser hastası çocuklardan başlayarak hastaların sevk sürecinin güven içinde gerçekleşmesi konusundaki beklentimizi ve üzerlerine düşen sorumluluğu ifade ettim. Bu konuda bizimle mutabık kalarak olumlu görüş ifade ettiler. En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx