Google’dan En Çok İçerik Kaldırma Başvurusunda Bulunan Ülkeler Belli Oldu

İnternet güvenlik firması Surfshark’ın yaptığı araştırma ile Google’dan içerik kaldırma talebninde bulunan ülkeler belirlendi. 150 ülkenin içerisinden bulunduğu bu araştırmada Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

İnternet güvenlik firması Surfshark’ın son yayımladığı rapora göre, 150 ülke içerisinden Google’dan en çok içerik kaldırma talebinde bulunan 4. ülke oldu.

Son 10 yılda Google’dan en çok içerik kaldırma talebinde bulunan ülke Rusya oldu. Rusya toplam 215 bin ayrı içerik kaldırma başvurusunda bulundu.

Listenin ikinci sırasında ise Kuzey Kore bulunuyor. Kuzey Kore son 10 yılda 27 bin içerik kaldırılması başvurusunda bulundu.

Üçüncü sırada Hindistan yer alıyor. Hindistan’ın başvuru sayısı ise 20 bin.

Türkiye son 10 yılda Google’dan 18 bin 900 defa içerik kaldırma talebinde bulunarak bu listenin 4. sırasında yer aldı.

Türkiye’nin, Google’dan içerik kaldırma talebinde sıklıkla hakaret, gizlilik veya siyasi nedenlerle içeriği kaldırmasını istediği belirtildi.

Türkiye bu başvuruları mahkemeler ve devlet kurumları aracılığıyla ile yapıyor ve bu başvurularını yerel kanunların ihlali yönündeki mahkeme kararlarına dayandırılarak yapıyor.

2019’dan beri Türkiye’de Google’dan en çok içerik kaldırma talebi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapıldı. “Ulusal güvenlik” ise hükümetlerin içerik kaldırma başvurularında en sık belirttikleri gerekçe oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx