Gözler Moody’s kararına çevrildi: Türkiye’nin kredi notu artar mı?

Kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerini açıklamaya başladı. S&P’nin not görünümünü yükseltmesiyle başlayan değerlendirmelerde sıra Moody’s’e geldi. Moody’s’in bugün saat 24:00’e kadar not ve not görünümüne ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bugün Türkiye için 2024 yılının ilk raporunu açıklaması bekleniyor. 2023 yılının son raporunu 15 Aralık’ta açıklamayıp pas geçen Moody’s’in bu sefer açıklama yapması ve görünüm ya da not yükseltmesi gerçekleştirmesi ihtimali bulunuyor.

Moody’s, diğer raporunu 19 Temmuz 2024 tarihinde açıklayacak. Moody’s’in açıklamasını bugün saat 24:00’e kadar yapması gerekiyor.

Moody’s’in takviminde ilk değerlendirilecek ülke olarak Türkiye yer aldı.

“Görünüm pozitife çevrilebilir”

Moody’s bu tarihin ardından açıkladığı “Kredi Görüşü” raporunda, Türkiye’nin not görünümünün “durağan” olduğunu hatırlatarak, “Sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve ücret anlaşmalarının TCMB’nin enflasyonu önemli ölçüde düşürme hedefiyle uyumlu olması halinde görünüm pozitife çevrilebilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Moody’s’in Türkiye için kredi notu “durağan” görünüm ile “B3” seviyesinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir