Hamas lideri Haniye’den Davutoğlu’na teşekkür telefonu: Kalıcı ateşkes için duruşunuzu sürdürün

Hamas lideri Haniye, Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’nu aradı. Partiden yapılan açıklamaya göre Haniye, Gazze’deki savaşa ilişkin tutumu ve girişimleri nedeniyle Davutoğlu’na teşekkür ederek, Davutoğlu’ndan kalıcı ateşkes için bu girişimleri sürdürmesini talep etti. Davutoğlu ise Türkiye’nin son dönemde ateşkes ve barış yönünde sürdürülen girişimlerle ilgili Haniye’ye bilgi verdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Partiden yapılan açıklamaya göre, Davutoğlu’nu arayan Haniye, savaşın ilk gününden itibaren sergilediği duruş, yaptığı açıklamalar, Gazze halkına verdiği destek ve küresel etkiye sahip kanaat önderleri ile yaptığı girişimler nedeniyle Davutoğlu’na teşekkür etti. 

Açıklamaya göre, Davutoğlu ise 2012 savaşında Gazze’de halkın yaşadığı trajediyi bizzat gözleme imkanı bulduğunu, Türkiye’nin bir bütün olarak Gazze’nin yanında olduğunu söyleyerek, son dönemde ateşkes ve barış yönünde sürdürülen girişimlerle ilgili bilgi aktardı.

TIKLAYIN – Filistinli kaynaklar: 7 Ekim saldırıları sırasında Hamas lideri Haniye, İstanbul’daydı; Ankara, İsrailli sivil ölümlerinden sonra “nazikçe” ülkeden gitmesini istedi

Gelecek Partisi’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

Sayın Genel Başkanımız ise Gazze’de yaşananların her şeyden önce bir insanlık meselesi olduğunu, Gazzeli kadınlara, çocuklara ve sivillere yönelik soykırıma karşı elimizdeki bütün imkanlarla mücadele etmenin hepimiz için insani ve tarihi bir görev olduğunu, 2012 savaşında bombalar altında Gazze’de halkın yaşadığı trajediye bizzat gözleme imkanı bulduğunu, Türkiye’nin bir bütün olarak Gazze’nin yanında olduğunu söyledikten sonra son dönemde ateşkes ve barış yönünde sürdürdüğü girişimlerle ilgili bilgi aktarmış, bu girişimlere aralıksız şekilde devam edeceğini ifade etmiştir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx