Huawei 90 milyon insanı internete bağladı

Huawei, şirketin merkezinin bulunduğu Çin’in Shenzhen şehrindeki 2023 Sürdürülebilirlik Forumu’nda küresel erişimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Huawei’in, bilgi ve iletişim teknolojisi çözümlerinin bugüne dek dünyanın uzak bölgelerindeki 90 milyon insanı “bağlantılı” hale getirdiği ve şirketin, geçen yıl Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) dijital ittifakı “Partner2Connect” (Bağlantı İçin Ortaklık) programına katılımını duyurmasından bu yana geçen bir yılda 30 milyon insana erişim sağladığı aktarıldı.

Hedef 120 milyon

Şirket, program kapsamında 2025 yılına dek 80 ülkede kırsal ve uzak bölgelerde iletişim altyapısı bulunmayan 120 milyon insana erişim sağlamayı taahhüt ederken bu hedefin yüzde 75’ine şimdiden ulaştığını ifade etti.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Huawei’in 30 yılı aşkın süredir bilgi ve iletişim teknolojilerin sınırlarının genişletilmesi ve küresel düzeyde yayılması için çalıştığını vurguladı.

Liang, şirket olarak bugüne dek 170’ten fazla ülke ve bölgede 1500’den fazla ağ inşa ettiklerini belirtti.

Üç kişiden biri online değil

Dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturan 400 milyon kişinin mobil iletişim altyapısının bulunmadığı yerlerde yaşadığını kaydeden Liang, internet erişimi söz konusu olduğunda uçurumun büyüdüğüne işaret etti.

Liang, 2023 itibarıyla, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturan 2,6 milyar insanın hiç internet kullanmadığına dikkati çekerek, gelişmekte olan ülkelerde, temel hizmetlerin ve altyapının yetersiz olduğu bölgelerde yaşayan bu insanlara kaliteli bağlantı sağlamak için katedilmesi gereken çok yol olduğunu söyledi.

80 ülkede hizmet veriyorlar

Huawei’in kırsal bölgelerde “RuralStar” (Kır Yıldızı) ve “RuralLink” (Kır Bağlantısı) adını verdikleri sistemlerle uzak bölgelere kaliteli erişim sağlamak için entegre çözümler ürettiğini dile getiren Liang, bu sistemlerin fiber optik kablolara ve şebeke tesislerine ihtiyaç olmadan bilgi ve iletişim hizmetlerine erişim olanağı sağladığını ifade etti.

Liang, bugüne dek 80’e yakın ülkede 90 milyon kişiye ulaştıklarını, bu ülkelerin 34’ünün Birleşmiş Milletler’in “dünyanın en az gelişmiş ülkeler” listesinde yer aldığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx