Kedi dili bisküvi tarifi, nasıl yapılır? Daha lezzetli tatlı tarifleri için tam ölçülü kedi dili bisküvisi tarifi…

Kedi dili bisküvi, pastacıların en temel malzemelerinden bir tanesidir. Uzun ince yapısı ile bazen bir pandispanya yerine bazen de katmanlı tatlıların iskelesi olarak kullanılır. Kedi dili bisküvi ile yapılan en ünlü tarif ise herkesin aşina olduğu tiramisu tatlısıdır.

Kedi dili bisküvi ile herhangi bir tatlının kek kısmı basitçe halledilebilir. Marketlerde hazır paketler halinde de kolaylıkla bulunan kedi dili bisküvileri evde kendiniz yapmakta oldukça kolaydır. Ev yapımı kedi dili bisküvisi tarifinin en temel püf noktası pişirmeden önce üzerlerine pudra şekeri serpmektir. Pudra şekeri kedi dili bisküvisinin pişerken yayılmasını engelleyerek kabarmasını sağlayacaktır.

Elin ev yapımı kedi dili bisküvi tarifini birlikte yapalım. İşte kedi dili bisküvi tarifi…

KEDİ DİLİ BİSKÜVİSİ NASIL YAPILIR?

Kedi dili bisküvi yapmak için öncelikle yumurta sarılarını tarifteki şeker miktarının yarısı ile çırpmalısınız. Ardından ayrı bir kabın içerisinde yumurta beyazlarını katılaşana kadar çırparak kalan şekeri de üzerine eklemelisiniz.

Katılaşan yumurta beyazlarını yumurta sarıları ile söndürmeden birleştirmeli ve ardından un, vanilya ve tuzu ekleyerek kedi dili bisküvisi hamurunu hazırlamalısınız. Hazırlanan bu hamuru sıkma torbasına koyarak kedi dili bisküvi şekilleri verdikten sonra üzerine pudra şekerini serpmelisiniz. Ardından fırında kenarları altın sarısı rengine dönüşene kadar pişirmelisiniz.

KEDİ DİLİ BİSKÜVİ NASIL SAKLANIR?

Kedi dili bisküvi tarifi yaptıktan sonra saklamak için tamamen soğumasını beklemeniz gerekir. Tamamen soğuyan kedi dili bisküvilerini hava geçirmez bir saklama kabına koyarak buzdolabında 3 gün boyunca muhafaza edebilirsiniz. Daha sonra kullanmak için dondurucu için üretilen saklama kaplarına koyarak 8 hafta buzlukta tutabilirsiniz.

KEDİ DİLİ BİSKÜVİ TARİFİ

30 ADET    /    HAZRILIK SÜRESİ: 25 DAKİKA     /    PİŞİRME SÜRESİ: 15 DAKİKA

Kedi Dili Bisküvi Tarifi İçin Malzemeler;

  • 3 adet büyük yumurta sarısı,
  • 115 gram toz şeker,
  • ½ çay kaşığı vanilya
  • 4 adet büyük yumurta akı,
  • 142 gram un,
  • 1 tutam tuz,
  • Pudra şekeri

Kedi Dili Bisküvi Tarifi Nasıl Yapılır?

Adım 1

Kedi dili bisküvi tarifi yapmak için öncelikle fırını 180 derecede ısıtmaya başlayın. Sıkma torbanızı hazırlayın. Kullanacağınız pişirme kâğıtlarının üzerine aralıklar çizgiler çekin. Bu kedi dili bisküvilerini yaparken şeklini vermenize yardımcı olacaktır. Bu pişirme kâğıtlarını fırın tepsisine yerleştirin.

Adım 2

Geniş bir kabın içerisinde 3 adet yumurta sarısını 58 gram toz şekerle birlikte yaklaşık 3 dakika boyunca köpürene kadar karıştırın. Ayrı bir kabın içerisinde 4 adet yumurta aklarını yüksek devirde yaklaşık 2 dakika kadar mikser yardımıyla çırpın.

Adım 3

Yumurta beyazlarını çırparken, geriye kalan 58 gram toz şekeri her seferinde birer kaşık olacak şekilde içerisine ekleyin ve çırpmaya devam edin. Yumurta beyazları bulut kıvamına gelip katılaşınca çırpma kabını ters çevirin. Eğer ters çevirdiğinizde düşmüyor ise işlem tamam demektir.

Adım 4

Katılaşan yumurta beyazlarını, yumurta sarılarının içerisine metal bir kaşık kullanarak yavaşça ekleyin. Her eklediğiniz kaşıkta yumurta beyazlarını söndürmeden yavaşça alttan üste olacak şekilde karıştırın.

Adım 5

Yumurta akları ve sarıları birbirine karışınca bu sefer karışımın içerisine 142 gram unu, ½ çay kaşığı vanilyayı ve bir tutam tuzu yavaş yavaş ekleyin. Yumurta karışımını söndürmeden tüm unu her yere eşit şekilde dağılmasını sağlayın.

Adım 6

Homojen bir hamur karışımı elde ettikten sonra bu hamur karışımını sıkma torbasına doldurun. Pişirme kâğıdı üzerindeki çizgileri esas alarak kedi dilimi bisküvi şekillerini verin. Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi tekrar edin.

Adım 7

Hazırladığınız kedi dilimi bisküvilerinin üzerine pudra şekeri serpin ve fırına verin. 14 -15 dakika kenarları altın sarısı rengini alana kadar pişirin.

Adım 8

Altın sarısı rengi alan kedi dili bisküvilerinizi fırından alın ve tamamen soğuması için bekletin. Tamamen soğuyan kedi dili bisküvileri dilerseniz hemen kullanabilir, buzdolabında hava geçirmez bir kapta 3 gün saklayabilir ya da 8 haftaya kadar derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx