Şahin gibi gözlere sahip olmanızı sağlayacak 7 besin

SOMON

Genellikle beyin sağlığıyla ilişkilendirilen omega-3 yağ asitleri aynı zamanda göz sağlığı için de hayati öneme sahip ve somon balığı bunlarla dolu. Uzmanlar, yağlı balıkların daha rahimdeyken bile göz sağlığına fayda sağladığını gösterilen DHA ve EPA açısından zengin olduğunu söylüyor. Yani bebek bekleyen anneler hamilelik sırasında somon yiyerek bebeklerinin göz sağlığı için de hızlı bir başlangıç ​​yapabilirler.

BROKOLİ

Brokolinin göz sağlığını koruma özelliği de dahil olmak üzere sağlığa pek çok faydası var . Araştırmalar, brokolinin gözlerdeki oksidatif stresini azaltan ve kataraktı önlemeye yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olduğunu gösteriyor. Bir fincan çiğ brokoli, 81,2 miligram (mg) C vitamini içeriyor. Bu, erkekler için günlük değerin yaklaşık yüzde 90’ı ve kadınlar için yüzde 100’den fazlasını oluşturuyor.

TATLI PATATESLER

Havuç uzun zamandır göz sağlığı için en iyi besin unvanını taşıyor. Bunun nedeni havuçların, turuncu sebzelere canlı rengini veren pigment olan beta-karoten açısından zengin olması. Havuçlar beta-karoten bakımından kesinlikle yüksektir ancak tatlı patatesler aslında bu yararlı pigmentten daha fazlasını içeriyor. Bir porsiyon haşlanmış havuç 8,3 mg beta-karoten sağlarken, aynı porsiyon pişmiş tatlı patates 11,5 mg besin içeriyor.

CEVİZ

Kuruyemişler sağlıklı gözler ve görüş için mükemmel besinlerdir çünkü E vitamini, çinko ve omega-3 yağ asitleri gibi besinler açısından zengindirler. Uzmanlar, özellikle omega 3’lerin alfa-linolenik asit (ALA) bitki formunu içerdiğini söylüyor. Ceviz, yağlı balık yemeyen veganlar ve vejetaryenler için iyi bir omega kaynağı oluyor. Araştırmalar, ALA’nın diyabetli kişilerde kuru göz hastalığının ve retinopatinin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

YUMURTA SARISI

Yumurta da gözleri destekleyen önemli gıdaların başında geliyor. Yumurta sarısında, lutein olarak bilinen bir tür karotenoidin biyoyararlılığı bulunuyor. Uzmanlar, luteinin yaşa bağlı makula hastalığını azalttığını gösteriyor. Yumurta sarısı aynı zamanda çinko ve A vitamini gibi göz sağlığına faydalı diğer besinlerin de kaynağını oluşturuyor.

LAHANA

Uzmanlar, lahananın yanı sıra kara lahana, şalgam ve ıspanak gibi koyu yapraklı yeşilliklerin de göz sağlığına iyi gelen gıdalar olduğunu söylüyor. Hatta Ulusal Göz Enstitüsü, lahananın gözler için havuçtan bile daha iyi olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle lutein ve zeaksantin antioksidanları bakımından güçlü olan lahana, göz dokusunda güneşe bağlı hasarın azaltılmasına ve yaşa bağlı göz sorunları riskinin azaltılmasına yardımcı olabiliyor.

SAFRAN

Safran, göz sağlığı için en iyi yiyeceklerden biridir. Glokomda göz içi basıncını düşürüyor, yüksek tansiyonu olanlarda retinayı koruyor ve erken evre makula dejenerasyonu olanlarda görmeyi iyileştirdiği görülüyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde safran antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir ve bu da göze olan birçok faydasını açıklamaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx