Sarıyer’de ev fiyatına Manchester’da daire

Hamide HANGÜL

Türkiye’de emlak fiyatlarının hızlı yükselişi, konut yatırımcısını yurt dışına yönlendirdi. En gözde pazar ise İngiltere. Son dönemde erişilebilir fiyatlar ve sterlinle kira getirisiyle Londra’dan sonra en fazla ilgi, İngiltere’nin kuzey bölgesinde. Londra dışında, Manchester, Liverpool, Sheffield, Bradford ve Leeds, talep gören şehirlerden. Satılıklar bölgesine göre en düşük 117 bin 500 sterlin (4,3 milyon TL) ile 350 bin sterlin (12,9 milyon TL) arasında değişiyor.

İstanbul’da bugün en düşük 4,3 milyon TL’ye 80-120 metrekarelik bir ev alınabiliyor. Yine, 12,9 milyon TL’ye ise Kemerburgaz, Şişli, Avcılar, Sarıyer gibi bölgelerde 100-300 metrekare arası bir konut sahibi olmak mümkün. Aynı fiyata Manchester’da ise 2+1 bir daire satın alınabileceği belirtiliyor. İngiltere’de yatırımcının radarındaki konut piyasasını, Cornucopia Global Kurucu ortakları Buse Tanıl Jeffery ve Simon Jeffery ile konuştuk.

Ortalama aylık kira 1.248 sterlin İngiltere pazarına, yabancı yatırımcılar arasında Türk vatandaşlarının da büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Buse Jeffery, Londra için şu anda bir müşterileri için satış sürecinin sürdüğünü, ay sonuna doğru satışın tamamlanacağını ve ardından kira getirisi almaya başlayacağını söyledi. Son dönemde Türk yatırımcıların Londra dışında, kuzey bölgesine de ilgisinin yoğun olduğuna işaret eden Jeffery, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk yatırımcıların yoğun ilgisinin en büyük nedenleri sabit, güvenilir bir pazar olması. Sterlinle kira getirisi elde etmek ve özellikle kuzey bölgesinde erişilebilir fiyatla konut sahibi olabilmek etkili. Yıllık yüzde 6-7,5 arası kira getirisi söz konusu. Kısa dönem aylık kira geliri de ortalama 1,248 sterlin” dedi. Buse Jeffery, Manchester’da ortalama aylık kiranın da 1,037 sterlin olduğunu ve şehirde yıllık kira gelirinin yüzde 12,2 artış gösterdiğine işaret etti.

Yerli çekildi, yabancı geldi

Simon Jeffery ise İngiltere’de özellikle mortgage faiz oranlarındaki artış nedeniyle yerel halkın gayrimenkule erişiminin zorlandığını ve talebin yavaşladığına işaret ederek, “Onların piyasadan çekilmesi ise aslında uluslararası yatırımcıyı pazara çekti. Özellikle nakit parası olan için çok avantajlı şu anda. Ancak insanlar mortgageda yükselen yüzdelere alıştı, yerel halk yeniden alıma girecek. O zaman da yabancı için avantaj biraz azalabilir” diye konuştu.

İngiltere’nin kuzeyinde 117 bin 500 sterline bir daire sahibi olmanın mümkün olduğunu açıklayan Simon Jeffery, konut fiyatlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Kuzey İngiltere, Londra gibi yatırım için popüler bölgelerden. Burada en az 1 odalı, 48-50 metrekare arasında bir daire fiyatı yaklaşık 117 bin 500 sterlinden başlıyor. Bu da ortalama 4,5 milyon TL’ye denk geliyor. Bu fiyata İngiltere’de çok rahat ev sahibi olabilirsiniz. İngiltere’nin kuzeyinde pazara erişim var. İkinci el bir evi yenileyerek 100 bin sterlin civarında 3+1 bir eve sahip olabilirsiniz. Türkiye’de daire fiyatına buradan ev satın alabilirsiniz.”

Evini satıp İngiltere’den konut almak isteyenler var

Türkiye’deki pazarda satışların yavaşladığını, ancak İngiltere’den ev almak için Türkiye’deki evini satışa çıkartan kişilerle de karşılaştıklarına işaret eden Buse Jeffery, “Yakın çevremizde de evini satıp İngiltere’den ev almak isteyenlerle karşılaşıyoruz” dedi. Konut yatırımı yoluyla İngiltere’de vatandaşlığın ise söz konusu olmadığını söyleyen Buse Jeffery, “Şu anda böyle bir seçenek yok, konut yatırımı yoluyla oturum alamıyorsunuz. Yatırımcılarımız şu anda güçlü bir getiri elde etmek için yatırımlarını İngiltere’de yapıyorlar.”

Manchester’da fiyatlar yoğun taleple Londra’ya yaklaşıyor

Şehirler üzerinden de örnek veren Simon Jeffery, şöyle devam etti: “Kuzeyde, Sheffield, Leeds gibi şehirlerde, ikinci el konut pazarında 200 bin sterlin altında 100 metrekarelik bir konuta erişim mümkün. Manchester’daki konut fiyatları ise Londra’ya yaklaşmış durumda. Londra’nın merkez çevresinde, ortalama 100 metrekare bir daire fiyatı genelde 800 bin ile 1 milyon sterlin civarına ulaşıyor. Manchester’da yeni bitmiş merkezde 2 artı 1 bir daire 350 bin sterlinden başlıyor. Londra’da ise bir projemiz vardı, pazara 525 bin sterlinden girmişti. 3 artı 1 daire,indirimle 480 bin sterlinden satıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir