Tesnim: İran, Pakistan’da Ceyşul Adl örgütüne ait hedefleri vurdu

İran Devrim Muhafızları’nın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil ve Suriye’ye yönelik saldırılarından bir gün sonra Pakistan’daki ‘Ceyşul Adl’ isimli ‘Beluci militan grubun kilit öneme sahip iki kalesini’ hedef aldığı iddia edildi. İran’da ‘Ceyş-uz Zulm’ olarak da bilinen örgüte ait söz konusu hedeflerin hassas güdümlü füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) vurulduğu ifade edildi.

‘ÖZELLİKLE HEDEF ALINDILAR’

İran’ın yarı resmi Tesnim haber ajansının haberinde, bahsi geçen ‘terör örgütüne’ ait Pakistan topraklarındaki ‘önemli üslerin’ 16 Ocak Salı günü imha edildiği belirtildi.

Ajansın ulaştığını aktardığı bilgilere göre, bu üsler ‘özellikle hedef alınarak füze ve İHA saldırılarıyla birlikte’ imha edildi. ‘Operasyonun odak noktasının’ örgütün ‘en büyük merkezlerinden biri’ olarak bilinen Belucistan’ın Kuz Sabz bölgesi olduğu bilgisi paylaşıldı.

Haberde, ‘Ceyşul Adl’ isimli örgütün, aralık ayında İran’ın Sistan ve Belucistan eyaletinde bulunan Rask kentindeki bir polis merkezine baskın düzenlediği ve bu saldırıda 11 İran askerinin öldüğü belirtildi. Bu olayın ardından İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Pakistanlı mevkidaşı Celil Abbas Cilani bir görüşme yapmış ve ‘iki komşu ülke arasındaki güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yollarını’ ele almıştı.

AP: İRAN BASININDAKİ BAZI HABERLER KALDIRILDI

Öte yandan, ABD’nin The Associated Press (AP) haber ajansı, İran’ın Pakistan topraklarına saldırı iddiasına ilişkin haberinde, İran basınına yansıyan saldırıyla ilgili bazı haberlerin sonrasında ‘kaybolduğunu’ ve bu durumun ‘akıl karışıklığı’ yarattığını yazdı. AP’ye göre, devlet haber ajansı IRNA ve devlet televizyonu saldırılarda füze ve İHA’ların kullanıldığını aktarsa da Pakistan’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

2012 yılında kurulduğu ifade edilen ‘Ceyşul Adl’ yada ‘Adalet Ordusu’ isimli örgüt, çoğunlukla Pakistan sınırı boyunca faaliyet gösteriyor. Örgüt daha önce İran sınır polisine yönelik bazı bombalı saldırı ve kaçırma vakalarını üstlenmişti. Yarı resmi Fars ve Tesnim ajansları bu akşam düzenlendiği iddia edilen saldırıyla ilgili haberleri kaldırmazken, İran devlet televizyonunun İngilizcesi Press TV de saldırının İran Devrim Muhafızları tarafından gerçekleştirildiğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx